środa, 29 września 2010

Pokarzę wam dzisiaj jak zrobić filcową owieczkę.Na początku należy przygotować materiały. Zdjęcie przedstawia różne rodzaje wełny, które nadają się do filcowania.Pierwsza na zdjęciu jest wełna w postaci bardzo długich splecionych pasm - które wystarczy podrobić i filcować. Biały kolor - to wspomniany kiedyś ocieplacz do kurtek. Szary kolor to wełna czesankowa z merynosów a czarny i szary melanż to wełna czesankowa (zapewne z jakąś domieszką). Do zrobienia tej owieczki wykorzystane będą różne materiały aby pokazać, że można filcować z innych tańszych materiałów.

Pokazana owieczka ma służyć jako zawieszka lub brelok dlatego doczepiam do niej sznureczek. Zawiązuje go na paśmie wełny żeby był dobrze przytwierdzony i na pewno się nie urwał.Następnie dodaję trochę wełny i filcuje kulkę ale nie do końca ubitą. Podobnie robię z szarą wełną (tutaj wykorzystany jest szary melanż). Ale zamiast kulki formuję bardziej jajowatą główkę.Teraz kolej na nóżki.Można włożyć do środka druciki aby były giętkie ale ta owieczka ich nie będzie miała. Nogi takie robi się jak dredy. Trzeba nadać wełnie kształt i nakłuwać obracając w palcach. Należy zostawić końcówki nieubite. Ważne jest aby igłę wbijać pod kontem:Jak się już z tym uporam to w podobny sposób robię uszka i ogonek. Muszą być króciutkie więc nie zajmuje to aż tak dużo czasu.Mam już prawie wszystkie elementy więc łączę je teraz razem.
Najpierw głowa do tułowiaAby dobrze wszystko przytwierdzić oba elementy nie mogą być bardzo ubite (wystarczy aby jeden z nich był trochę rozfilcowany). Można też między nie włożyć trochę nieubitej wełny. Jak to się już uda należy dodać owieczce czuprynkę i uszy. Powinna być ona tego samego koloru co korpus:Teraz kolej na nogi:Łatwo się je dodaje jak są na końcach nieubite. Trzeba je dobrze nakłuwać aby połączyły się z brzuszkiem. Kolorem, który zostaje na około nie trzeba się przejmować gdyż można go potem przykryć kolorem brzucha.Owieczka jest już prawie gotowa. Został tylko ogonek i oczy. Ogon dodaje się tak samo jak uszy i nogi. Oczy robię przez nałożenie koloru białego i filcowaniu aż powstaną białka a następnie formuje w palcach małą czarną kuleczkę i dodaję ją na środek.Taka owieczka powstała w jakieś 40 min. Teraz trzeba ją jeszcze ubić na twardo w zależności od gustu. Ja lubię jak pojedyncze niteczki odstają przez co figurka jest włochata więc ubijanie nie będzie aż tak długie.

A tutaj nasza owieczka z koleżanką:Tymczasem, borem, lasem.

5 komentarzy:

  1. Cieszę się, że się podobają :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czarna owca też jest :)ale nie chciała pozować do zdjęcia

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie mam weny twórczej na filcowanie na sucho ,ale to co zobaczyłam u Ciebie ,te zwierzaczki cudne ,chyba da mi inspiracje do spróbowania czegoś nowego.Owieczki są cudne jak i ptaszki i inne Twoje wspaniałości.Pozdrawiam ciepło.Lila

    OdpowiedzUsuń