piątek, 12 listopada 2010

Podczas dzisiejszego spaceru po lesie spotkałem bardzo wiele ptaków. Najbardziej spodobał mi się jednak jeden z nich, którego wcześniej nie znałem. Siedział on sobie na drzewie i grzał w słoneczku.

Ptak ten jest wielkości gołębia i nazywa się orzechówka.


Orzechówki są bardzo rzadkie więc nie łatwo je spotkać. Są w Polsce objęte ochroną.Są one wszystkożerne ale najczęściej zjadają jednak nasiona sosny, orzechy i żołędzie. Na zimę zostają u nas ale gromadzą wcześniej zapasy. Zakopują je w różnych miejscach. Niektóre zapomniane nasiona na wiosnę kiełkują przez co orzechówki przyczyniają się do zwiększania populacji drzew, głównie limby.

Tak wiele ciekawych stworzeń mieszka obok nas. Bardzo lubię wypatrywać, tych których jeszcze nie znam. Zimą będzie o wiele łatwiej im się przyjrzeć, szczególnie jeśli szykujemy karmnik dla ptaków - właściwie wtedy nie trzeba nawet ich szukać bo same przylecą. A na śniegu bardzo łatwo będzie można odnaleźć tropy nie tylko ptaków ale i różnych zwierząt. Jak spadnie już śnieg to pokażę wam kilka charakterystycznych tropów zwierząt (np. dzika), które można spotkać nawet w mieście.
A tymczasem, borem, lasem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz