poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Emaus - Drzewko Życia

W Poniedziałek Wielkanocny tłumy krakowian wyruszają na Emaus, czyli tradycyjny odpust przy kościele i klasztorze sióstr Norbertanek na Salwatorze. Dziś ulica Zwierzyniecka zastawiona jest kramami, na których sprzedawane są przede wszystkim platikowe, wątpliwej urody i jakosci zabawki. Dawniej można było tu kupić drewniane, malowane na kolorowo koniki, ptaszki, także figurki Żydów. Jedną z odpustowych zabawek, prawie już zapomnianą, jest tzw. drzewko emausowe. Swoją formą nawiazuje do Drzewa Życia, czyli suchego, martwego drzewa, na którym ukrzyżowano Chrystusa. To drzewo, mimo, że martwe zaczyna się powoli odradzać - jego suche sęki zaczynają wypuszcać listki, na szczycie gniazdo wiją wiosenne ptaki. W tym roku dbając o odrodzenie tradycji, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ogłosiło konkurs na takie drzewko. Zajęłam w tym konkursie I miejsce, a oto moja praca.




czwartek, 10 kwietnia 2014

Rozbój - Nac Mac Feegle, Terry Pratchett

Tym razem przedstawiam coś dla fanów Pratchett'a. Nac Mac Feegle to małe stworzonka zamieszkujące Świat Dysku. Zna je każdy miłośnik książek Terrego Pratchetta.







wtorek, 8 kwietnia 2014

Kuna leśna - Martes martes

Kuna leśna czyli tumak jest bardzo podobna do kuny domowej.
Kunę domową pewnie każdy już widział, ponieważ mieszka ona zwykle bardzo blisko ludzi. Obie kuny różnią się jasną plamą na piersi. U kuny domowej jest ona jaśniejsza i rozwidlona a u leśnej kremowa lub żółta i nie rozwidlona.




Dzisiaj chcę pokazać specjalną sesje zdjęciową pewnego leśniczego. Biedaczysko musiał wyjechać bardzo daleko...
Na jego pożegnaniu zjawili się niemal wszyscy mieszkańcy lasu.


Zdjęcia z jego najbliższymi przyjaciółmi zabrał ze sobą, żeby móc powspominać wspaniałe chwile spędzone w polskich lasach. Długo nie będzie mógł się tu pojawić. 
Widoczne zwierzęta to oczywiście dwie sarenki, dzik i bardzo młody żubr.             

                                                               

dzik (Sus scrofa)

Dzik




środa, 2 kwietnia 2014

Muchołówka białoszyja - Ficedula albicollis

Muchołówki białoszyje to bardzo ciekawe ptaki. Już niedługo pewnie przylecą, dlatego warto przyjrzeć się jak wyglądają. Zdjęcie przedstawia samca, gdyż to właśnie jego łatwiej jest wypatrzeć. Nie jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ muchołówki te są u nas raczej rzadkie.